Med sitt djup på 42 cm erbjuder skåpet både generös förvaring och en luftig, elegant känsla. De mjukstängande glasdörrarna har vackert utskurna handtag som följer handens form och ger ett bekvämt grepp. Skåpet är tillverkat i Sverige och vilar på en stabil sockel i massiv ek. Invändigt delar en väggdelare upp utrymmet och två hyllplan på vardera sida ger gott om plats för såväl porslin som dekorationer.
För en personlig touch är dörrarna förborrade för att enkelt kunna montera en cafégardin bakom glaset – perfekt för att skapa en mer ombonad och textil känsla i rummet.
Om vitrinskåpet från Asplund
- Svensk designklassiker av Thomas Sandell och Jonas Bohlin. - Tillverkad i Sverige. - Mjukstängande glasdörrar med ergonomiska handtag. - Stabil eksockel och generös förvaringskapacitet. - Förborrade hål för enkel montering av cafégardin.